Środa Wielkiego Tygodnia, rok Pański 2015

Późne popołudnie, słychać dzwony Kościoła Parafialnego pw. Św. Trójcy. Ze wszystkich stron Dzierzgonia w stronę świątyni ciągną wierni. Jest wpół do siódmej. Czas na celebrację drogi krzyżowej ulicami miasta...

 

W tym roku Droga Męki Pańskiej, ciągnąca się pośród domów i ulic, miała wyjątkowy charakter, bo oto między uczestnikami modlącego się konduktu, pojawili się aktorzy Teatru 3.5 z Dzierzgonia, odgrywający kolejne stacje Męki Chrystusa. Byli „gwardziści”, była św. Weronika, Szymon Cyrenajczyk, był i człowiek odziany jedynie w szatę, kroczący boso, z koroną cierniową na głowie, niosący krzyż... Aktor grający rolę Jezusa Chrystusa.

 

Popychany, lżony przez strażników, krwawiący, cierpiący i upadający pod ciężarem krzyża, powodował, że uczestniczący w Drodze Krzyżowej wierni wręcz towarzyszyli mu w męce modlitwą. Niektórzy z nich przeżywali inscenizację dosłownie, bo i stworzony obraz był bardzo przejmujący, wiarygodny, wzbudzający litość. Dało się słyszeć emocjonalne reakcje, kiedy postać Chrystusa upadała pod ciężarem Krzyża. Głosy współczucia i przejęcia.

To wszystko, zebrało się na niezwykłe misterium, przeżycie które pozostanie w ludzkich sercach na długi czas...

 

Pośród kolejnych stacji, modlitw i religijnych pieśni, usłyszeć można było znamienne kazania, czytane przez Dobrosławę Frączek i Wojciecha Demko, odnoszące się do naszych dzisiejszych problemów. Słowa zmuszające do refleksji, rewizji naszego sposobu postępowania w życiu codziennym.

 

Mieszkańcy miasta, trzymający rozpalone latarnie i znicze, żywi uczestnicy, wzruszeni, skupieni, zdawali się rzeczywiście oglądać prawdziwą mękę Jezusa.

 

Chrystus przeszedł ulicami Dzierzgonia.

 

Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia były Parafia pw. Św. Trójcy w Dzierzgoniu, Dzierzgoński Ośrodek Kultury i Teatr 3.5.

 

Z całego serca dziękujemy Mieszkańcom Dzierzgonia za tak liczne przybycie i uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu.

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

 

DOK

M. Kurkiewicz

 

                                                  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji