IX Dzierzgońskie Spotkania z Old Jazzem - relacja

Mimo kapryśnej pogody, powracającego jak bumerang deszczu i chłodu nietypowego jak na lipcowe dni, w piątek od samego poranka wokół Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, panowała atmosfera pracowitego święta. Nadchodziły bowiem kolejne Dzierzgońskie Spotkania z Jazzem Tradycyjnym „Old Jazz”. Budowana w kroplach deszczu scena zapowiadała nadchodzące ważne na kulturalnej mapie regionu wydarzenie. Tuż popołudniu na ulice miasta ruszyli artyści, którzy grając na żywo tuż pod naszymi domami, zapraszali w ten sposób na mający się za moment rozpocząć festiwal. Tak z wolna rozkręcało się dzierzgońskie święto muzyki.

Tuż po godzinie osiemnastej, przyszedł długo oczekiwany czas na pierwszy z koncertów. Zanim jednak rozbrzmiały cudowne dźwięki, dyrektor DOK wręczył podziękowanie za rokroczne wsparcie kultury w Dzierzgoniu dla Banku Spółdzielczego w Dzierzgoniu. Mecenas Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury obchodzi w tym roku swoje 65-lecie. Po części oficjalnej przyszedł wreszcie czas na Jazz.

W tym roku słuchacze koncertów mieli możliwość posłuchać zespołów takich jak : Dixie Company, Bartosz Smorągiewicz Gypsy Jazz Ensemble i tu uwaga! Dzierzgońskiego składu Dubi Dixie czyli kwartetu Rafała Dubickiego.

Publiczność dopisała. Trudno było o wolne miejsca siedzące mimo udostępnienia przez DOK wszystkiego na czym usiąść tylko by można. Część stojąca ciągnęła się niemal pod samą bramę domu kultury, co jak na popularność gatunku muzyki jakim jest Jazz, jest wielkim sukcesem. Między koncertami kolejnych zespołów był też czas na ogłoszenie wyników konkursu „Twój pomysł na kulturę” organizowany przez DOK w ramach programu Dom Kultury + realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Zwycięzcy konkursu otrzymali symboliczne czeki na realizację swoich inicjatyw kulturalnych a było ich aż sześć i opiewały łącznie na kwotę 22 000 zł.

Kiedy koncerty jazzowe w części oficjalnej festiwalu dobiegły końca przyszedł moment na tradycyjne Jam Session. W sali widowiskowej zgromadzona publiczność miała możliwość posłuchać przy dobrej zabawie i w niemal rodzinnej atmosferze popisów improwizacyjnych spontanicznych składów muzycznych do których dołączali również widzowie. Podsumowując festiwal jednym zdaniem, można by zacytować słowa jednej z uczestniczek opisywanych wydarzeń : Żywy i oddychający Dom Kultury to m in. wspólne muzykowanie i słuchanie, ściany wypełnione dźwiękami i radością.


Festiwal zakończył się w późnych godzinach wieczornych. Dziękujemy Państwu za obecność!

                                                ZAPRASZAMY DO FOTORELACJI