Festiwal 3 Kultur 2014 PROW 2007-2013 - relacja

Małe kilkutysięczne miasteczko, położone wśród wzgórz. Poprzecinane uroczymi dolinami i płynącą przezeń rzeką o dość bystrym nurcie. Zagubione gdzieś między Malborkiem, Elblągiem i Kwidzynem, otoczone zewsząd połaciami ziemi uprawianej od stuleci. Opis taki nasuwa na myśl obraz sennej, nieskorej do sprinterskich wyczynów, typowej mieściny, pobocza wielkich aglomeracji... Nic bardziej trafnego i mylnego jednocześnie! W Dzierzgoniu od wieków zderzały i zderzają się nadal niezwykłe przeciwieństwa od samej natury okolicy począwszy a na składzie etnicznym miasta skończywszy. Znaleźć tu można krajobrazy rodem z bieszczadzkich połonin i typowe dla nizinnych terenów otwarte przestrzenie. Historia odcisnęła również swoje silne i czasem burzliwe piętno na tych terenach. Charakterystyczne jednak dla Dzierzgonia jest jego zróżnicowanie etniczne tak to przedwojenne jak dzisiejsze. Niegdyś było to miasto Niemców, Polaków i Żydów a dziś Prócz ludności pochodzenia polskiego, silną i dynamiczną część stanowi społeczność Ukraińska. Trzecim wątłym wprawdzie, lecz nadal istniejącym filarem tożsamości miasta są nadal obecni choć w niewielkiej liczbie autochtoni. Ludzie żyjący tu od pokoleń. Ten niezwykły tygiel trzech przenikających się kultur, żyjących i funkcjonujących tu i teraz wyzwala niezwykłą dynamikę i potencjał żywiołów trzech stron świata.

Coroczny FESTIWAL 3 KULTUR staje się z wolna tradycją, mocnym punktem na mapie kultury regionu. Wykorzystując potencjał bogactwa różnic, idziemy dalej. Poznajemy nowe - obce, pielęgnując jednocześnie to z czego wyrastamy. Muzyka będąc zawsze językiem uniwersalnym, niedoścignionym i subtelnym, łączy, wyzwala i łagodzi obyczaje. Tu w Dzierzgoniu zawsze byli „goście”, „wędrowcy”, „migranci” i „miejscowi” sam jestem jednym z niedawnych przybyszów zauroczonych magią tego miejsca.
A Festiwal? Festiwal gościł w tym roku niezwykłe i zacne grono. Dał możliwość dotknięcia choć na chwilę wiatru kultury wiejącego z innych miejsc. I tak, odwiedził nas czarując pięknymi strojami, subtelnością pieśni gór i czarującą tradycją obrzędowości czeski HORNACKY SBOR. Zespół tworzył widowisko nie tylko z pieśni, ale i dał publiczności niepowtarzalną możliwość zajrzenia w głąb Morawskich tradycji ludowych. Zaraz po Czechach ze swoimi cudownie bogatymi interpretacjami melodii i pieśni ludowych tak polskich jak i ukraińskich i ruskich wystąpił rodzimy zespół POTOK, który z jazzową subtelnością ułożoną na silnych fundamentach muzyki folkowej zdawał się hipnotyzować, poruszać do tańca wywołując jednocześnie mimowolny uśmiech. Dzieci pierwsze zareagowały z całą mocą swojej żywiołowości na popisy muzyczne POTOKU. Po folkowych nutach, przyszedł czas na gości z Warmii czyli formację LEGARYTMY, kołyszące nas łagodnymi brzmieniami tradycji łączonymi mistrzowsko ze świeżością nowej muzyki świata. Zdecydowanie gwiazdą wieczoru byli goście z Ukrainy. Wyczekiwani przez wszystkich, pojawili się w Dzierzgoniu z wywieszoną Ukraińską flagą narodową (tego dnia Ukraińcy obchodzili święto niepodległości) , co wywoływało poczucie solidarności z narodem walczącym dziś o prawo do samostanowienia. Kiedy KOZAK SYSTEM wyszedł na scenę, nie było już wątpliwości. Niezwykła silna energia płynąca z ich muzyki. Żywiołowość i pasja szybko zaraziły Dzierzgońską młodzież głośno skandującą i doskonale bawiącą się pod sceną. Długo jeszcze po zakończeniu koncertu Ukraińców dało się słyszeć na wzgórzu i okolicach okrzyki „Kozak System!!!!” .
I tak sięgając do późnych wieczornych godzin, 8 Festiwal 3 Kultur zakończył się. W przyszłym roku spotkamy się znów na Wzgórzu Zamkowym. Wszystkim artystom i widzom festiwalu serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie. Kiedy? Śledźcie informacje na naszych stronach!


Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

M. Kurkiewicz

 

                                                          GALERIA FESTIWAL 3 KULTUR 2014