Elbląg Plastyczny: Zbigniew Chrostek - malarstwo

Centrum Sztuki Galeria El zaprasza na wystawę malarstwa Zbigniewa Chrostka, której wernisaż odbędzie się 20 marca o godz. 18 w Galerii Laboratorium. Wystawa odbywa się w ramach cyklu "Elbląg Plastyczny".

Zbigniew Chrostek to artysta od lat związany z elbląskim środowiskiem artystycznym - uczestniczy w Salonach Elbląskich, uczy rzeźby, malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym, kształcąc nowe pokolenia plastyków.
Ukończył Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz gdańską PWSSP (obecnie ASP) na wydziale rzeźby. Dyplom w 1984 r. w pracowni prof. Adama Smolany. W latach 1986- 2003 mieszkał we Wrocławiu, gdzie w 1989 otworzył na Starym Mieście galerię autorską. Od 2004 jest komisarzem Ogólnopolskich Plenerów Plastycznych w Woli Michowej w Bieszczadach, od 2009 w Pstrągowej na Pogórzu Strzyżowskim.
Zorganizował ok. 30 wystaw indywidualnych w znanych galeriach polskich m.in. w: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Opolu, Zakopanem, Gorzowie Wlkp., Kaliszu, Elblągu, również w Niemczech i Szwajcarii. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
W 2010 r. otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie a w 2012 r. międzynarodową nagrodę Merit Award w Palm Art Award 2012. Obecnie mieszka w Dzierzgoniu (woj. pomorskie).

O pracach Zbigniewa Chrostka pisze Marta Demko:
"Paradoksalnie – ulubioną formą wypowiedzi dla absolwenta wydziału rzeźby gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych stało się malarstwo.
Najczęściej spotykane na obrazach artysty są elementy architektoniczne – okna, mniejsze fragmenty elewacji czy kompozycje bardziej rozległe – miejskie place, morskie krajobrazy.
Pojawiają się również fragmenty wraków statków, zabytkowe samochody – kompozycje uporządkowane, rozplanowane i czyste.
Sednem obrazów Zbigniewa Chrostka, jak sam zaznacza, jest realizm, niekoniecznie wierny, ale na pewno precyzyjny. Realizm, osiągany każdorazowo poprzez oszczędne środki wyrazu. Malarska precyzja, zastosowane barwy i sposób przedstawienia gry światła – elementy formalne, implikują wszech dominującą na obrazach ciszę, tworząc kompozycje, w których nie treść, a forma wydaje się kluczem."

Wystawa czynna do 27 kwietnia 2014 r.

CSW Galeria EL

 

                                                     Prace Zbigniewa Chrostka