Dożynki Gminne 2015 - relacja

Niedziela 13 września dla mieszkańców gminy Dzierzgoń, była dniem Dożynkowym. To święto ludzi poświęcających się rolnictwu i swoiste podsumowanie letniego sezonu na wsi. Tym razem impreza dożynkowa odbyła się w miejscowości Bągart. Oficjalne obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Rzymskokatolickim p.w. Jana Chrzciciela, a po nabożeństwie na plac przy świetlicy wiejskiej ruszył barwny korowód dożynkowy z wieńcami, sztandarami szkół , przedstawicielami władz lokalnych, rolnikami i zaproszonymi gośćmi. Całość pochodu przyozdabiali muzycy i artyści Zespołu Pieśni i Tańca Pasłęczanie działający przy Pasłęckim Ośrodku Kultury. Na miejscu imprezy dożynkowej gości przywitała Burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska, nastąpiło uroczyste przekazanie i przełamanie bochnów chleba. W tym roku starostą obchodów dożynkowych został Arkadiusz Szota a starościną pani Skwarek Elżbieta.

Sam chleb dzielony był przez wspomnianych starostów dożynek oraz Burmistrza Dzierzgonia Elżbietę Domańską, Zastępcę Burmistrza Piotra Klein oraz sołtysa wsi Bągart Mirosława Szmigla.

Po przemówieniach włodarzy gminy i senatora Lecha Czarnobaja przyszedł czas na część rozrywkową imprezy. Odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. Komisja przyznała pierwsze miejsce dziełu mieszkańców Bągartu. Zgromadzeni goście mogli w czasie imprezy skosztować dziczyzny, bawiąc się przy muzyce i tańcząc. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Pasłęczanie, zaraz po nich przyszła kolej na koncert Zespołu Biesiadno Ludowego Starodzierzgonianie – Aniołki Buzanka. Do tańca zachęcała sama Burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska. Zaraz po Aniołkach Buzanka wystąpiły ze swoim programem artystki z zespołu Zielona Ferajna z Żuławki. Po krótkiej przerwie na śpiewy przy stołach i dzielenie dzika z koncertem wystąpił oczekiwany przez zgromadzonych świętujących zespół STEREO. Publiczność reagowała żywiołowo, były tańce i długie owacje. Na koniec do tańca zagrał nasz dzierzgoński skład „PHATYGA”, którego koncert zwieńczył obchody dożynkowe. Na koniec imprezy oficjalnie podziękowała gościom i artystom Burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska, tym samym zamykając obchody.


Marek Kurkiewicz

 

                                                                  Zapraszamy do galerii zdjęć