Brel Raz Jeszcze

Dzierzgoński Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl muzyczny "Brel Raz Jeszcze" w wykonaniu Janusza Zbiegiela pod opieką artystyczną Krystyny Jandy, który odbędzie się 11 kwietnia 2014 o godz. 20.00 w sali konferencyjnej RTI w Dzierzgoniu. Bilety do nabycia w w cenie 20.00 zł w sekretariacie DOK.

Sponsor Główny: Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu

Zapraszamy

Janusz Zbiegł w spektaklu „BREL RAZ JESZCZE”

Propozycja spektaklu Janusza Zbiegiela, krakowskiego aktora i paryskiego stypendysty „Conservatiore Mobel” Alice Dona nie jest ani recitalem, ani estradą piosenki. Jest mięsistym teatrem, którego siła to ograniczone śpiewanej po francusku piosenki i komentującego każdy z 11 przebojów Brela („Matylda”, „Następny”, „Piosenka Jacky'ego”, „Birżuje”, „Moje dzieciństwo”, „Amsterdam”, i „Poszukiwanie”) tekstu – wyznania, fragmentu listu do żony. Te cytaty zresztą stanowiące dokument tragicznego splotu życia i twórczości wypowiada aktor po polsku. Jest miarą artystycznej ekspresji, że 70-minutowy spektakl chłonie publiczność jednym tchem, że wychodząc oszołomiona ma wrażenie żywego kontaktu z nieżyjącym Mistrzem i jego wspaniałą, ciągle obecną w uchu, piosenką, że pozostaje poruszona jego pełnym dramatu życiem osobistym. Warto dodać, że opiekunem artystycznym spektaklu Zbiegiela, który okazał się rewelacja artystyczną I Giełdy Inicjatyw Aktorskich, organizowanych przez „Rampę”, była Krystyna Janda.

Krzysztof Miklaszewski
Warszawa

Jacques Brel – urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Schaerbeek, na północnych przedmieściach Brukseli. Po ukończeniu 23 lat wyjechał do Francji, aby poświęcić się karierze muzycznej. Występował wspólnie z Maurice'em Chevalierem i Michaelem Legrandem w kabaretach i teatrzykach. Stała się szeroko znany wśród francuskiej publiczności. Szczyt kariery międzynarodowej osiągnął w latach, 60. odwiedzając m.in. kraje „za żelazną kurtyną” - Związek Radziecki, Polskę. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku. W krajach francuskojęzycznych często uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy z kręgu kultury francuskiej. Znany był ze swych znakomitych tekstów, dramatycznych i humorystycznych piosenek. W 1969, będąc u szczytu powodzenia, ogłosił zakończenie kariery muzycznej, poświęcając jedynie aktorstwu. Ostatnie lata życia chory na raka płuc spędził na francuskiej Polinezji na Markizach. Tuż przed śmiercią wrócił do Francji i nagrał ostatni pożegnalny album. Zmarł 9 października 1978 i pochowany w Atuona na tym samym cmentarzu co Paul Gauguin.

Janusz Zbiegieł – aktor – piosenkarz, założyciel i animator „Teatru Piosenki Francuskiej” w Krakowie. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Szkoły Piosenkarsko-Aktorskiej „Concervatoir Maubel” w Paryżu. We Francji podpisał kontrakt z kompozytorem i producentem Norbertem Chiche, którego reprezentował na Targach „Midem” w Cannes oraz na Festiwalu w Sopocie. Uczestniczył w wielu programach francuskiej i polskiej tv. Za monodramatyczny recital „Brel raz jeszcze” został nagrodzony „Grand Prix de Colombe” oraz „Główną Nagrodą Artystyczną Teatru Rampa” w Warszawie. Występuje na wielu scenach w Polsce, Francji i Niemczech. Koncerty w jego wykonaniu spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności i znakomitymi opiniami krytyków.